آموزش کامل تحلیل تکنیکال در بورس

آموزش کامل تحلیل تکنیکال در بورس

آموزش کامل تحلیل تکنیکال در بورس

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis )

بر این باور است که 80 % رفتار بازار مبتنی بر حالات روانی افراد و 20 % آن بر مبنای منطق می باشد. در حالی که در تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis ) 20 % رفتار بازار را روان شناختی و 80 % دیگر را منطقی در نظر می گیرد.

قیمت فعلی یک سهم که توسط بازار تعیین می شود نشان دهنده مجموع اطلاعات کلیه مشارکت کنندگان بازار می باشد که تمام عوامل را در نظر گرفته و بر روی قیمت مشخصی در مورد خرید وفروش آن به توافق رسیده اند. اینها نیرو های عرضه و تقاضا هستند. تحلیل تکنیکال با ارزیابی رفتار قیمت تلاش می کند تا تعیین نماید تا کدام یک از این نیرو ها بر دیگری غلبه خواهد کرد و به طور خاص بر این سوالات متمرکز         می شود که : قیمت چیست ؟ در گذشته کجا بوده است ؟ و در آینده کجا خواهد رفت ؟

به هر حال، خریداران سهام زیادی وجود دارند که به صورت آشکار اعلام کرده اند که از تحلیل تکنیکال نه به عنوان یک علم برای پیش بینی آینده بلکه به عنوان یک ابزار ارزشمند برای شناسایی روند تغییرات قیمت و فرصت های مطلوب تجاری، استفاده می کنند. فرض کار این است که تمام اطلاعات اساسی و نظریات فعلی بازار تقریبا در قیمت فعلی بازتاب می یابند و وقتی که آنها همواره با قیمت گذشته سهام بررسی شوند، الگوهای حجمی و قیمت تکرار شونده را آشکار می سازد که می توانند سر نخ هایی برای پیش بینی تغییرات قیمت در آینده به ما بدهند.

این نکته را نباید فراموش کرد که تحلیل تکنیکال بیش از آنکه یک علم باشد، یک هنر است لذا مانند دیگر کارهای هنری در معرض تفسیر قرار دارد. با این وجود این روش به لحاظ نوع رویکرد، انعطاف پذیر بوده و هر یک از سرمایه گذاران باید طبق روش خاص خود از آن استفاده نمایند. توسعه و گسترش یک روش نیازمند صرف وقت، تلاش و حوصله بوده اما فواید آن می تواند در خور توجه باشد.

نویسنده مقاله: م.پناهیار

یک نظر برای “آموزش کامل تحلیل تکنیکال در بورس”

  1. erotik گفت:

    Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Lesley Ber Polinski

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *