بازار جهانی و اصطلاحات آن

بازار جهانی و اصطلاحات آن

بازار جهانی و اصطلاحات آن

در بازار سرمایه اصطلاحات بسیاری در جریان است و با توجه به منشا رفتاری این اصطلاحات، می‌توان گفت که آشنایی با آنها از جمله نیازهای یک تحلیل تکنیکال قابل گزارش در سطح بالا است. از این رو در ادامه مطلبی پیرامون دو اصطلاح “بازار گاو نر” و “بازار خرس” را معرفی می‌کنیم.

 

الف) شکست (از منظر یک تحلیلگر تکنیکال)، چیست؟

شکست اقتصادی زمانی است که قیمت‌ها از منطقه پشتیبانی یا مقاومت عبور ‌می‌کنند و در همان حالت باقی ‌می‌مانند. در نمودار تحلیل تکنیکال، هنگا‌می‌که قیمت سهام یا کالا از الگوی منطقه‌ای خارج ‌می‌شود، وقفه رخ ‌می‌دهد.

 

ب) روند بازار سرمایه را چگونه تعبیر می‌کنند؟

روند بازار، تمایل اصلی بازار مالی به حرکت در جهت خاص با گذشت زمان است.

این روندها برای افراز فریم‌های طولانی مدت طبقه بندی ‌می‌شوند. معامله گران، روند بازار را با استفاده از تحلیل تکنیکال مشخص ‌می‌کنند‌، چارچوبی که روند بازار را به عنوان یک پاسخ قیمت قابل پیش بینی در سطوح حمایت از قیمت و مقاومت نسبت به قیمت مشخص ‌می‌کند و با گذشت زمان متفاوت است.

اصطلاحات بازار گاو نر (bull market ) و بازار خرس (bear market ) به ترتیب روندهای صعودی (upward ) و نزولی (downward ) را تشریح ‌می‌کنند و ‌می‌تواند برای توصیف بازار به عنوان بخش‌های کل یا بخش‌های خاص و اوراق بهادار استفاده شوند. این اصطلاحات به عنوان اصطلاحاتی متداول در بازارهای جهانی محسوب می‌گردند.

 

ج) روند بازار سکولار (Secular market trend )، چیست؟

روند بازار سکولار یک روند طولانی مدت است که 5 تا 25 سال طول ‌می‌کشد و از تعدادی روندهای اولیه متوالی تشکیل شده است. بازار خرس سکولار از بازارهای گاو نر کوچکتر و از بازار خرس بزرگتر تشکیل شده است. یک بازار گاو نر سکولار شامل بازارهای بزرگتر گاو نر و بازار خرس‌های کوچکتر است.

در یک بازار گاو سکولار‌، روند غالب “صعودی” یا رو به بالا است. برای نمونه، بازار سهام ایالات متحده از حدود 1983 تا 2000 (یا 2007) در بازار گاو نر سكولار توصیف شده است.

در بازار خرس سکولار‌، روند غالب “خرس‌وار (bearish )” یا نزولی است. نمونه ای از بازار خرس‌های سکولار در دوره بین ژانویه 1980 تا ژوئن 1999 در طلا دیده شد که با “سقوط براون” یا “Brown Bottom” اوج گرفت. در این دوره‌، قیمت اسمی‌طلا از بالای 850 دلار در هر اونس (30 دلار در گرم) به حداقل 253 دلار در هر اونس (9 دلار در گرم)‌، کاهش یافت و به بخشی از رکود کالاهای بزرگ تبدیل شد. (Brown Bottom ، دوره ای بین سال‌های 1999 تا 2002 بود که وزارت خزانه‌داری سلطنتی انگلستان تقریبا نیمی از ذخایر طلای انگلستان را در تعدادی مزایده فروخت. این نام از گوردون براون ، که در آن زمان رییس خزانه‌داری بریتانیا بود ، گرفته شده است.)

 

د) روند بازار ثانویه یا فرعی، چیست؟

روند ثانویه تغییرات کوتاه مدت در جهت قیمت در یک روند اصلی می‌باشد که مدت زمان چند هفته یا چند ماه را شامل می‌شود.

به روند بازار ثانویه، بازار اصلاحی گفته ‌می‌شود. اصلاح‌، كاهش كوتاه مدت قيمت 5٪ تا 20٪ است و حرکتی رو به پایین می‌باشد که به اندازه کافی بزرگ نیست تا بازار خرس‌وار رفتار کند.

نوع دیگری از روند ثانویه‌، “تجمع بازار خرس” یا “صف‌آرایی تراکمی” و یا “تجمع اترکتیو و جاذب” نام دارد که شامل افزایش قیمت بازار از 10٪ تا 20٪ است. تجمع بازار خرس یک حرکت رو به بالا است که به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند بازار رفتاری به صورت گاو نر داشته باشد. برای نمونه در بازارهای جهانی، تجمع بازار خرس در شاخص داو جونز پس از سقوط بازار سهام در سال 1929 منجر به سقوط بازار در سال 1932 و در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 گردید. از طرفی همواره نمی‌توان بُعد منفی را در نظر داشت، برای نمونه،  Nikkei 225 ژاپنی، از اواخر دهه 1980 توسط تعدادی از تجمعات بازار خرس مشخص شده است‌، در حالی که یک روند کلی نزولی طولانی مدت را تجربه ‌می‌کند ( نیکی ۲۲۵ یا اینکدس نیکی یکی از شاخص‌های بازار سهام توکیو است ).

 

و) روند بازار اولیه چه نقشی دارد؟

روند اصلی پشتیبانی گسترده ای در کل بازار (بیشتر بخش‌ها) دارد و یک سال یا بیشتر طول ‌می‌کشد.

  • بازار گاو نر

بازار گاو نر با افزایش اعتماد به نفس سرمایه گذار و افزایش سرمایه گذاری در پیش بینی افزایش قیمت‌های آینده (سود سرمایه) همراه است. روند صعودی در بورس سهام، پیش از اینکه اقتصاد عمو‌می ‌نشانه‌های روشنی از بهبود را نشان دهد، آغاز ‌می‌شود. این یک وضعیت برنده برای سرمایه گذاران است.

  • شاخص بورس بمبئی هند‌، SENSEX‌، از آوریل 2003 تا ژانویه 2008 حدود 5 سال با روند صعودی روبرو بود‌، زیرا از رتبه 2900 به 21000، افزایش یافت.
  • در آمریکا، بازار گاونر در دهه 1990 و بیشتر دهه 1980 و زمانی که ایالات متحده و بسیاری از بورس‌های سهام دیگر افزایش یافتند، ایجاد شد. پایان این دوره زمانی حباب dot-com مشاهده می‌گردد (حباب dot-com که به عنوان رونق dot-com نیز گفته می‌شود، حباب فناوری و حباب اینترنتی شناخته می شود، حباب بازار سهام ناشی از گمانه‌زنی‌های بیش از حد در شرکت های مرتبط با اینترنت در اواخر دهه 1990 می‌باشد، دوره ای متاثر از رشد انبوه استفاده از اینترنت و شکلگیری هسته اولیه بازار جهانی ارتباطات الکترونیکی ).

 

  • بازار خرس

بازار خرس، یک کاهش عمو‌می‌در بازار سهام در طی یک دوره زمانی می‌باشد. این انتقال از خوش بینی سرمایه گذار به ترس و بدبینی او، توسیع می‌گردد. به گفته گروه پیشتاز‌، “در حالی که هیچ تعریف موافقی از بازار خرس وجود ندارد‌، یک اقدام عمو‌می‌پذیرفته شده‌، کاهش قیمت 20٪ یا بیشتر است.

حداقل یک دوره دو ماهه. ” بعضی اوقات به دلیل تناقض با موضوع فوق‌، بعنوان” بازار هیفر “خوانده ‌می‌شود.

  • بازار خرس متعاقب سقوط وال استریت در سال 1929 و 89٪ (از 386 به 40) سرمایه بازار متوسط ​​صنعتی داو جونز را تا ژوئیه سال 1932 پاک کرد و این نشانگر آغاز رکود بزرگ بود. پس از بدست آوردن تقریباً 50٪ از ضرر و زیان خود‌، یک بازار خرس طولانی تر از سال 1937 تا 1942 رخ داد که در آن بازار دوباره به نصف کاهش یافت.
  • یکی دیگر از بازارهای طولانی مدت خرس، از حدود 1973 تا 1982 رخ داد که شامل بحران انرژی دهه 1970 و بیکاری زیاد در اوایل دهه 1980 بود. بازار خرس دیگری بین مارس 2000 و اکتبر 2002 رخ داده است. نمونه اخیر بین اکتبر 2007 و مارس 2009 رخ داده است.

 

ه) کاپیتولاسیون بازار

کاپیتولاسیون بازار، به آستانه رسیدن پس از سقوط شدید بازار است که تعداد زیادی از سرمایه گذاران، دیگر نمی‌توانند تحمل ضررهای مالی متحمل را داشته باشند. این سرمایه گذاران پس از آنکه سرمایه‌گذاری ‌می‌کنند (تسلیم ‌می‌شوند) و با وحشت ‌می‌فروشند‌، یا ‌می‌دانند که توقف فروش از پیش تعیین شده آنها آغاز شده است‌، در نتیجه بطور خودکار سهام خود را در یک سهام معین نقدینگی ‌می‌کنند. در صورت غیرقابل پیش بینی بودن بازار‌، این امر ممکن است باعث کاهش بیشتر قیمت سهام شود. ارتباطات و تماس‌های حاشیه‌ای، بازپرداخت صندوق و صندوق‌های تامینی به طور قابل توجهی در سرمایه گذاری کمک ‌می‌کنند. این جمله معروفی در تحلیل بازار سرمایه است:

“اوج حجم ممکن است قبل از یک کف واقعی باشد.”

در زمینه خوانش رفتار بازار، اعتقاد بر این است که روند رفتاری بازار در مدت زمانیِ در نظر گرفته شده، متاثر از عوامل مختلفی است. منحنی‌های فناورانه که در کتاب The Innovator’s Dilemma ، توضیح داده شده است‌، بیان ‌می‌کنند که فناوری با روندی نسبتا کند در بازار سرمایه، آغاز به کار ‌می‌کند و نیاز به دوره آشنایی و درک کاربران خود دارد، پس از این دوره استقبال افزایش یافته و روند تغییر می‌نماید. درباره فناوری‌های جایگزین مانند خدمات الکترونیکی نیز باید گفت که این فناوری جایگزین خدمات انسانی شده و ثابت ‌می‌کند که تغییر در بازار در معنای واقعی کلمه، سازگار با فضای مخاطب است.

 

نویسنده مقاله: شروین فرضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *